вторник, 11 юни 2013 г.
Ангелът на Севера
Като се каже Англия, първият епитет за прикачване, който идва на ума на всеки един, е “стара”, а оттам се прави и съвсем логичната връзка – традиция. Действително, традиционализмът и придържането към определени норми на класиката като че ли са най-отличителните черти на тази страна. Не и в забележителността, за която ще ви разкажа днес – тя е далеч от всякакви представи за консерватизъм.
Ако досега сте си представяли ангелите като хора, облечени в бели дрехи и с белоснежни крила на гърба, то в Гетсхейд, едно неголямо градче в Североизточна Англия, ви очаква истинска изненада. Именно тук е намерила пристан най-голямата в света ангелска скулптура, която е наречена Ангелът на Севера. Вероятно, като стана дума за големина, си мислите, че това, с което поразява тя, са размерите. Не, макар че те наистина са внушителни – цели 20 метра е височината й. Впечатляваща е външността й.
Скулптурата на световноизвестния модернист Антонио Гормли е направена не от мрамор или гранит, а от стомана. А крилата на небесния пратеник не просто изненадват, те шокират – оригинален както винаги, Гормли решава, че най-добрият вариант за творението му са крила на самолет. Спор няма, необичайно и впечатляващо – размахът им е цели 54 м, при това са наклонени напред под ъгъл 3.5 градуса, което според автора е направено с цел да се създаде усещането за прегръдка. Малко плашеща прегръдка, струва ми се – тежаща цели 208 тона, повече дори от Статуята на свободата, - и едва ли има желаещи да попаднат в мощните й обятия.
Небесният пратеник се е възнесъл на хълм, който се намира над шосе. Взети са и предохранителни мерки да не отлети – около него е направен фундамент, в който са налети цели 165 тона бетон. Така че сега и най-силният вятър не може да даде начална скорост на скулптурното творение, за да премине в естественото си състояние на летеж.
Строителството на монумента продължава цели четири години, глътва почти един милион лири стерлинги. Открит е през 2008 година и още тогава на хълма се стича хилядно множество, за да види статуята, станала известна в английската преса като шедьовъра още по времето на строежа си. Слава, който успява да опази и до момента, ако се има предвид броят на туристите, които всяка година идват тук, за да видят отворените за прегръдка криле на божия пратеник.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар