петък, 13 септември 2013 г.
Празникът на драконовите лодки
В петия ден в петия месец по лунния календар в Китай празнуват древен колоритен празник – Дуан-у-Цзе. Наричат го още Фестивалът на лодките дракони или Празник на двойните петици. Това е едно от трите най-значимите обществени събития там.
Историята му започва в далечното минало. В епохата на Воюващите царства живял в кралството Чу поетът Цю Юан. Той работел в двора на владетеля като министър и имал влияние над него, което му донесло и много завист. Неведнъж той се обръщал към царя с предложения да бъде преборена корупцията и да се спре политическата деградация. Въпреки това владетелят останал глух за съветите му – той чувал само лъжливите приказки на враговете на поета, които постоянно го клеветели. И прокудил Цю Юан от столицата. В изгнание той написал най-хубавите си стихотворения, пълни с болка и безпокойство за бъдещето на страната му.
През 287 г. пр. н. е., когато войските на Цин завладели родината му, поетът не могъл да понесе срама и се удавил в реката. Узнавайки за това, хората се качили на лодките си, надявайки се да открият тялото му. За да отпъдят ненаситните речни обитатели и зли духове, те силно биели барабани, пляскали с гребла във водата, я някои от тях даже хвърляли ориз, за да не гладува удавникът. Така и не го намерили, но с падането на нощта видели духа му. Той казал, че ориза, предназначен за него, го яде речният дракон. Затова трябвало да го опаковат в тръстикови листа и да го завържат с цветен конец – нещата, от които най-много се плаши змеят.
Така дошла традицията да се хвърля цзунцзи – лепкав ориз, увит в листа от тръстика.
Покрай това в този ден децата носят напълнени с пелин разноцветни амулети, изобразяващи дракон или лъв. Китайците вярват, че те ще прогонят от малчуганите злите духове.
А в памет на поета се устройват съревнования с лодки, на чиито носове са изобразени драконски глави и опашки. Те се строят в дворовете на храмовете и се освещават от даоистките и будистките монаси, преди да се пуснат по вода. Екипажът им се състои от 24 до 30 гребци и барабанчик, който задава ритъма.
Днес тези съревнования са известни не само в Китай, но и зад границите му, а гонките, с чиято органицация се занимава International Dragon Boat Federation, вече са международни.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар